Okul İstatistikleri


Bünyemizdeki Okul   : 4
Sınıf/Şube Sayısı   : 27
Öğrenci Sayısı  : 464
Derslik Sayısı  : 28
Yönetici Sayısı   : 6
Öğretmen Sayısı  : 51
Teknik Personel Sayısı  : 2
Yardımcı Personel Sayısı  : 11
AnasayfaAlanlarımız


Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme


 

TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI

 Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanının Amacı;

*İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için temel ihtiyaç olan suyu sağlıklı bir şekilde kullanım yerlerine ulaştırılması,

*Isınma ihtiyaçlarının karşılanması,

*Doğalgaz tesisat işlemlerinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapılması,

*Gaz yakıcı cihazların montajlarının ve bakımlarının yapılması,

*Klima ve soğutma sistemlerinin montajları ve bakımlarının yapılması,

*Kapalı ortamlarda insanların temiz hava bakımından daha verimli ve rahat çalışmasını sağlamak,

*Endüstri dallarında zorunlu olan hava şartlarının en uygun seviyelerde tutulması,

*Gıda maddelerinin ve tıbbi ürünlerin bozulmadan uzun süre muhafaza edilmesi

İşlemlerini kapsar ve hedefler

 

 

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanının Genel Durumu;

    Alanımız, bölgemizdeki teknik eleman ihtiyacını karşılamak üzere 1988 yılında eğitim öğretime başlamıştır ve günümüzde Yapı Tesisat Sistemleri, Soğutma Sistemleri, İklimlendirme Sistemleri olmak üzere üç dalda eğitim vermektedir. Mezun öğrencilerimizi, geniş bir alanda iş imkânları ve yüksek öğrenim hayatı beklemektedir.

 İnsan hayatı için yaşamsal önem taşıyan suyun şartlandırılmasından tüketimine kadar geçen süreç; sıhhi tesisat işkolunun önemini açıkça ortaya koymaktadır. Bundan dolayı insanlar var oldukça bu işkolu da hep var olacaktır. Doğalgazın kullanıma başlamasıyla bu meslekte iş bulma imkânı daha da artmıştır. Ülkemizde doğalgazın hızla yayılmasından dolayı büyük oranda istihdam açığı doğmuştur.

 Ayrıca gaz yakan cihazların imalatını yapan firmaların hızla kendilerini yenilemeleri ve teknolojinin gereklerine göre cihazlarını geliştirmeleri de bu alanda çok sayıda eğitimli servis elemanı ihtiyacını gündeme getirmiştir. Yabancı dil bilen ve mesleği konusunda kendini yetiştiren tesisatçıların yurt dışında da iş bulma imkânı vardır.

   Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanından mezun olan öğrencilerimiz, KPSS Sınavında yeterli puanı aldıklarında çeşitli kamu kurumlarında Teknisyen olarak da istihdam edilmektedirler.

 Okulumuz Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı okulumuzun tüm kalorifer tesisatını kendisi yaparak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.

 

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanının

Eğitim ve Kariyer İmkânları;

 Tesisat Teknolojisi Ve İklimlendirme Alanından mezun olan öğrenciler, meslek yüksek okullarının; Doğal Gaz, Isıtma Ve Sıhhî Tesisat, İklimlendirme Ve Soğutma, Sıhhî Tesisat, Tesisat Teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümlere sınavsız geçiş yapabilirler. Ayrıca, Üniversitelerin; Teknolojisi Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini bitirdikleri takdirde mühendislik unvanını almakta ve istedikleri takdirde pedagojik formasyon derslerini alarak Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Öğretmeni olmaktadırlar.

 

 Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanının Geleceği ve İş imkânları

    Tesisat işlerinin yapılabilmesi için küçük sermaye yeterli olmaktadır. Küçük sermaye ile iş kurmak mesleğimiz açısından büyük bir avantajdır. Fakat burada önemli kıstas; mesleğin gerektirdiği becerileri kazanmış, deneyimli ve proje okuyabilen eleman olarak kendini yetiştirmektir.

   Tesisat teknolojisi ve iklimlendirme sektörü ülkemizde hızla yayılan, sürekli gelişen ve birçok iş kolunu kapsayan çok geniş bir alandır. Ülkemizde nüfus artışına paralel olarak başta konut olmak üzere, okul, hastane, iş merkezi vb. yapıların üretimi hız kazanmıştır. Bu bağlamda; sıhhi tesisat işleri, armatür, vitrifiye ve tesisat gereçleri üretimi ve montajı, ısıtma ve doğalgaz tesisatları, merkezi ve bireysel iklimlendirme sistemleri, ev ve ticari tip ısıtma ve soğutma cihazları üretimi ve servis işlerinde de ciddi anlamda artış vardır. Diğer taraftan son yıllarda frigorifik taşımacılık ve araç klima işleri de önemli iş kollarından biri haline gelmiştir.

   Yukarıda saydığımız ve çok geniş istihdam alanına sahip iş kollarında yetişmiş, deneyimli teknik personele ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer taraftan birçok alanda her kurulan sistemin kurulma aşamasından tutunda, işletme, bakım ve servis işlerinde de eğitimli elemana ihtiyaç duyulmaktadır.

  

Doğalgaz Tesisatı yapabilmek için bu işle ilgili eğitim almak gerekmektedir. Doğalgaz ve Tesisatçılık ile ilgili eğitim almayanların bu işi yapmaları devlet tarafından kesinlikle yasaklanmıştır.

 Mezun olan öğrencilerimiz Doğalgaz Tesisatçılığı Yetki Belgesine de sahip olmaktadırlar.

 Başta Kütahya, Uşak illeri olmak üzere çevremizdeki Tavşanlı, Gediz, Emet gibi yakın İlçelere doğalgaz dağıtımı yapılmaya başlamıştır. Özellikle saymış olduğumuz bu ilçelerde bu iş ile ilgili eğitim veren Tesisat Teknolojisi İklimlendirme Alanı bulunmaması nedeniyle kalifiye eleman ihtiyacı artmıştır. Alanımızdan mezun olan öğrencilerimizi özellikle doğalgaz konusunda saymış olduğumuz il ve ilçeler dışında da tüm Türkiye’de çok geniş alanda iş imkânı beklemektedir.    

 


Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanından Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanından Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanından Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanından


Eklenme Tarihi : 21.2.2012 - 01:01:35
Ekleyen : Site Yönetimi
Okunma : 9046
İl Milli Eğitim Müdürü İl Eğitim Denetmenleri Başkanlığı İdari Kadro Stratejik Plan Teşkilat Şeması
Okul Aile Birliği Kamu Hizmet Standartı Genel Bilgiler Tarihçesi Vizyonumuz-Misyonumuz Eski Müdürlerimiz
Okul Müdürü Müdür Başyardımcısı Müdür Yardımcıları Kültür Dersi Öğretmenleri Meslek Dersi Öğretmenleri Memurlar Teknisyenler Hizmetliler
Makina Teknolojisi Alanı Metal Teknolojisi Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Elektrik-Elektronik Teknolojisi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bilişim Teknolojisi
Tarihçesi Coğrafi Durumu İlçemize Ulaşım Ekonomik Durumu
Atık Yağ Toplama Atık Pil Toplama Ayın Öğrencileri
Anıtkabir Yazdığı Kitaplar Aldığı Madalyalar Atatürkten Anılar Yazdığı Mektuplar İlke ve İnkılapları Hayatı Kronoloji
Kulüpler Rehber Öğretmenler Öğretmen Nöbetleri Öğretmen Programları Sınıf Programları
Ortak Sınavlar Sorumluluk Sınavları
Eğitsel Rehberlik Kişisel Rehberlik Mesleki Rehberlik Dökümanlar
Destekleme ve Yetiştirme Kursları
Yılsonu Başarı Spor Başarıları Ödül - Başarı Durumu Mezuniyet Durumu Kayıt Durumu Alan-Dal Öğrenci Sayısı Alan-Dallarımız Öğrenci Sayıları
Atama-Tayin Eğitim Özlük-Kadro Pasaport Sendikal Faaliyetler
Bize Ulaşın