Okul İstatistikleri


Bünyemizdeki Okul   : 4
Sınıf/Şube Sayısı   : 27
Öğrenci Sayısı  : 464
Derslik Sayısı  : 28
Yönetici Sayısı   : 6
Öğretmen Sayısı  : 51
Teknik Personel Sayısı  : 2
Yardımcı Personel Sayısı  : 11
AnasayfaAlanlarımız


Makina Teknolojisi Alanı


Kuruluş adıyla Tesviye Bölümü yeni adıyla Makine Teknolojisi Alanı 1974–1975 Eğitim ve Öğretim yılında okulumuzda açılan ilk bölümdür. 

Makine teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelidir. Alan, ülkemizde ve dünyada hızla ilerlemektedir, getirisi ve katma değeri de ekonominin lokomotifi durumundadır.

Alanda istihdam imkânları oldukça çeşitlidir. Dünyada ve ülkemizde sektördeki kalifiye eleman sıkıntısı oldukça fazladır. Dolayısıyla iş bulma sıkıntısı yoktur. Alanda çalışanların gelir düzeyleri ülke standartlarının üzerindedir.

 

Simav Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi Makine Teknolojisi Alanın Altında Yer Alan Dallar:

Anadolu Teknik Lisesi; Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı Dalı

Teknik Lise; Bilgisayarlı Makine İmalatı

Endüstri Meslek Lisesi: Makine Bakım Onarımı ve Bilgisayarlı Makine İmalatı Dallarıyla Eğitim ve öğretime devam etmektedir.

 

 BİLGİSAYAR DESTEKLİ MAKİNE RESSAMI

Endüstriyel üretimde; imalatı yapılacak ürünlerin yapım ve komple resimlerini bilgisayar destekli çizim ortamında iki ve üç boyutlu çizen, mekanik sistem dizaynlarını ve hesaplamalarını yapan, ürünlerin bakım ve kullanım kataloglarını hazırlayan, bilgisayar ile sayısal kod türetme yazılımlarını uygulayan nitelikli kişidir.

Bu dalda eğitim gören öğrencilerin kazandıkları beceriler ise; Ürünlerin parça yapım ve komple resimlerini çizmek, Mekanik sistem dizaynlarını ve hesaplamalarını yapmak. Bilgisayar ortamında iki boyutlu çizim yapmak. Ürünlerin bilgisayar ortamında üç boyutlu modelleme ve animasyonlarını oluşturmak. Bilgisayar ile sayısal kod yazılımlarını uygulamak. Ürünlerin bakım ve kullanım kataloglarını hazırlamak.

Bilgisayar Destekli Makine Ressamı Dalında Eğitim gören ve mezun olan öğrencilerimizin çalışma koşulları ve ortamları ise; İyi aydınlatılmış, gürültüsüz, ekiple ve bireysel çalışılabilen, ergonomik, kapalı ofis veya büro ortamlarıdır

Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı Dalından Mezun Olan Öğrencilerimizin İş Bulma İmkânları; Makine tasarımı ve imalatı yapan, her türlü imalat ve komple resimlerini bilgisayar ortamında çizebilen, bakım ve kullanım kataloğu hazırlayabilen teknik eleman olarak, teknik büro, tasarım birimlerinde, kamu ve özel sektörde iş bulma imkânına sahiptirler..

 

MAKİNE BAKIM ONARIM DALI

Tezgah kurulumunu yapan, tezgahların bakım kataloglarını inceleyerek arıza tespitini yapan, arızalı parçayı onaran ya da yenisi ile değiştiren tezgah ve makinelerin periyodik bakımlarını yapan nitelikli kişidir

Bu dalda eğitim gören öğrencilerin kazandıkları beceriler ise; Makinelerin periyodik bakımını yapmak. Arıza tespiti yapmak. Onarım yapmak. Makine yerleşimi yapmak. Makine montajı yapmak..Temel tesviye işlemleri yapmak Elektrik ve elektronik sistemlerin bakım ve onarımını yapmak. Hidrolik-Pnömatik sistemlerin bakım ve onarımını yapmak

Makine Bakım Onarım Dalında Eğitim gören ve mezun olan öğrencilerimizin çalışma koşulları ve ortamları ise; Çalışma ortamlarının; iyi aydınlatılmış fabrika ve atölye ortamlarıdır genellikle bireysel çalışılır Çalışma ortamları zaman zaman gürültülü olabilir. Çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişebilir.

 

       Makine Bakım Onarım Dalından Mezun Olan Öğrencilerimizin İş Bulma İmkânları

Makine imalatı yapan fabrikalarda, makine satış hizmeti veren firmalarda, işletmelerin bakım onarım, servis, montaj vb. birimlerde iş bulma imkânına sahiptirler. Kendilerine ait tamir ve bakım servisi de kurabilirler.

 

BİLGİSAYARLI MAKİNE İMALATÇISI

Klasik ve bilgisayar kontrollü talaşlı imalat tezgâhlarını çalıştırıp sayısal kod üreterek kullanabilen, makine parçalarını işleyebilen, bu makinelerin her türlü ayar ve kontrollerini yapabilen, makinelerin üzerindeki tüm sistemlerin bakım ve onarımını yapabilen nitelikli kişidir.

Bu dalda eğitim gören öğrencilerin kazandıkları beceriler ise;

Teknik resim çizmek.

Temel imalat ve montaj işlemleri yapmak.  

Bilgisayar destekli iki ve üç boyutlu çizim yapmak. Takım yolları oluşturmak.

( Sayısal kod üretmek) CNC tezgahlarını kullanmak.

Çalıştığı makinelerin bakım ve onarımını yapmak.

 Makine Bakım Onarım Dalında Eğitim gören ve mezun olan öğrencilerimizin çalışma koşulları ve ortamları ise; İyi aydınlatılmış, gürültülü, ekiple ve bireysel çalışılabilen, ergonomik, kapalı atölye veya fabrika ortamlarıdır. Ortamın aydınlatma ve havalandırılmasına özen gösterilerek iş güvenliği, işçi sağlığı tedbirleri alınmış olmalıdır

Makine Bakım Onarım Dalından Mezun Olan Öğrencilerimizin İş Bulma İmkânları;  Her türlü makine imalatı yapan fabrikalarda, atölyelerde, otomotiv sektöründe, gemi makinelerinde, talaşlı imalatta, makine bakım ve onarımcısı ve montaj elemanı olarak iş bulma imkânlarına sahiptirler. Kendi işletmelerini de kurabilirler.

 

MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANINDAN MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİMİZİN EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI

Alandan mezun olan öğrenciler, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içinde yer alan veya bölgesi dışındaki meslek yüksek okulları ile açık öğretim önlisans (2 yıllık) programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.Makine teknolojileri alanından mezun olan öğrenciler aşağıdaki meslek yüksekokulu programlarına sınavsız geçiş yapabilirler;

􀂾 Makine Resim-Konstrüksiyon,

􀂾 Makine,

􀂾 Endüstriyel Kalıpçılık,

􀂾 Hasat Sonrası Teknolojisi,

􀂾 Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi,

􀂾 Mekatronik,

􀂾 Tarım Alet ve Makineleri,

􀂾 Otomotiv,

􀂾 Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği,

􀂾 Sondajcılık,

􀂾 Metalurji Malzeme,

􀂾 Gemi Makineleri,

􀂾 Metalografi veMalzeme Muayenesi,

􀂾 Termik Santral Makineleri,

􀂾 Termik Santrallerde Enerji Üretimi,

􀂾 Raylı Sistemler Makine Teknolojisi,

􀂾 Bilgisayar Destekli Teknik Çizim 

 

Makine Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler sayısal puan türüne göre aşağıdaki 4 yıllık (lisans) eğitim programlarına ek puan alarak devam edebilirler:

 

􀂾 Simav Teknoloji Fakültesi

􀂾 Talaşlı Üretim Öğretmenliği

􀂾 Kalıpçılık Öğretmenliği

􀂾 Mekatronik Öğretmenliği

􀂾 Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği

􀂾 Makine Resim ve Konstrüksiyon Öğretmenliği

􀂾 Otomotiv Öğretmenliği

 

Giriş Koşulları
 
Öğrencilerin sağlık durumu, MakinaTeknolojisi alanı altında yer alan mesleklerin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmalıdır.
 
İstihdam Alanları
 
Makina Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda;
 
1. Endüstriyel AR-GE çalışmaları ve tasarım sektöründe,
2. Makine imalatı sektöründe,
3. Endüstriyel modelleme sektöründe,
4. Endüstriyel kalıpçılık sektöründe,
5. Makina bakım ve onarım atölyeleri vb. yerlerde çalışabilirler.
 
Belgelendirme
1. Mezun olan öğrenciye alanda/dalda diploma verilir.
2. Öğrencinin seçtiği dal ile ilgili aldığı tüm dersler ve modüller diploma ekinde belirtilir.
3. Öğrenciye, programdan ayrıldığında veya mezun olduğunda, kazandığı yeterlikleri gösteren ve bir yaygın mesleki ve teknik eğitim programı ile aynı yeterlikleri kazanan kişilere eş değer belge verilir.
4. Öğrencinin kazandığı mesleki yeterlikler sertifikaya yönelik belgelendirmelerde değerlendirilir.
 
Eğitim Süresi
1. Alan programının toplam eğitim süresi, 9. sınıftan sonra 3 öğretim yılı olarak planlanmıştır.    
2. Eğitim süresinin okul, işletme ve bireysel öğrenme için ayrılmış dağılımı, MakinaTeknolojisi alanı haftalık ders çizelgesi, dersler ve modüller ile ilgili açıklamalarda belirtildiği gibi uygulanır.
 

Öğretmenler Makina başında Makina Teknolojisi Alanı Makina Görevli Öğretmenlerimiz Makina Görevli Öğretmenlerimiz Makina Ali Bey Makina başında Makina Öğrenciler CNC başında Makina Öğrenciler CNC başında Makina Öğrenciler CNC başında

Makina Öğrenciler Çalışırken Makina Öğrenciler Çalışırken Makina Bilgisayar Laboratuarı


Eklenme Tarihi : 7.3.2012 - 23:52:10
Ekleyen : Site Yönetimi
Okunma : 8178
İl Milli Eğitim Müdürü İl Eğitim Denetmenleri Başkanlığı İdari Kadro Stratejik Plan Teşkilat Şeması
Okul Aile Birliği Kamu Hizmet Standartı Genel Bilgiler Tarihçesi Vizyonumuz-Misyonumuz Eski Müdürlerimiz
Okul Müdürü Müdür Başyardımcısı Müdür Yardımcıları Kültür Dersi Öğretmenleri Meslek Dersi Öğretmenleri Memurlar Teknisyenler Hizmetliler
Makina Teknolojisi Alanı Metal Teknolojisi Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Elektrik-Elektronik Teknolojisi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bilişim Teknolojisi
Tarihçesi Coğrafi Durumu İlçemize Ulaşım Ekonomik Durumu
Atık Yağ Toplama Atık Pil Toplama Ayın Öğrencileri
Anıtkabir Yazdığı Kitaplar Aldığı Madalyalar Atatürkten Anılar Yazdığı Mektuplar İlke ve İnkılapları Hayatı Kronoloji
Kulüpler Rehber Öğretmenler Öğretmen Nöbetleri Öğretmen Programları Sınıf Programları
Ortak Sınavlar Sorumluluk Sınavları
Eğitsel Rehberlik Kişisel Rehberlik Mesleki Rehberlik Dökümanlar
Destekleme ve Yetiştirme Kursları
Yılsonu Başarı Spor Başarıları Ödül - Başarı Durumu Mezuniyet Durumu Kayıt Durumu Alan-Dal Öğrenci Sayısı Alan-Dallarımız Öğrenci Sayıları
Atama-Tayin Eğitim Özlük-Kadro Pasaport Sendikal Faaliyetler
Bize Ulaşın